Vücut Bakımı İçin Neler Yapmalıyız?

Vücut bakımı için, ilk yapmamız gereken şey cilt tipimizi belirlemektir. Cilt tipini belirlemenin en kolay yolu, parmağımızı cildinizin üzerinde yavaşça gezdirmektir. Elimize hafif yağlı bir his gelecektir. Bu cildi koruyan sebum ve su tabakasıdır. Sebum yani yağ oranı cilt tipimizi belirler. Sebum orası az ise cilt kuru; fazla ise cilt yağlı olur.

Kuru cildi anlamak kolaydır. Dokununca kuru ve serttir. Sık sık kaşınır, gerilir, çatlar ve soyulur. Kireçli su ve sabun kuru cilde iyi gelmez. Bu nedenle banyodan sonra kızarıklıkların oluştuğu gözlemlenebilir. Kuru Cilt, gözenekleri küçük ve cilt çok incedir. Günlük bakım kremi kullanılsa dahi gerginlik ve kuruluk devam edebilir.

Yağlı cilt ise kuru cildin tam tersi olarak dokununca kayganlık hissi verir. Yağlı olması nedeniyle parlaktır. Sık sık sivilce ve siyah nokta oluşumları görülür. Gözenekler çıplak gözle görülebilecek kadar genişlemiştir. Makyaj tutmaz, hemen akar. Cilt tipi olarak en geç kırışan cilt tipidir.

İnsanlar genel olarak görünen yerlerine daha büyük özen gösterir. Yüzümüzün, ellerimizin, saçımızın bakımlı olması her zaman çok önemlidir. Ama en başta ayaklarımız olmak üzere vücudumuz da bizden bir bakım, hatta biraz da abartarak söylersek özel bir ilgi bekler.

Promagnetin official website
Relieve yourself from pain!
Check it!
Vücut bakımı için neler yapmalıyız?

  • Duş alın: Her gün duş almak cildimiz ve sağlımız için çok önemlidir. Dikkat edilmesi gereken su sıcaklığı ve duşta geçirilen süredir. Çok sıcak su cildin PH dengesini bozar, vücuttaki doğal yağın yok olmasına neden olur. Uzun süre suyun altında kalmak da cilt sağlığımızı olumsuz etkiler. Duş ılık ya da serin suyla alınmalı ve 10-15 dakikayı geçmemeliyiz.
  • Peeling yapın: Günlük yaptığımız duş haricinde de haftada iki kez peeling ile vücudumuzdaki ölü deriyi atmalıyız. Peeling ürününü seçerken gerekiyorsa bir uzmandan yardım alarak, ürünün vücudumuza uygun olduğundan emin olmalıyız. Parmaklarınızla dairesel hareketlerle uygulayabileceğiniz gibi fazla sert olmayan uygun bir eldivenle de peelingi uygulayabilirisiniz. Her zaman aşağıdan yukarıya doğru ve dairesel hareketlerle uygulanması önerilir. Bu uygulanış şekli kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olur. Asla fazla bastırıp cildimizi çizerek hassasiyet yaratmamalıyız.
  • Nemlendirin: Duş yaptıktan sonra cildimize uygun bir krem ile cildimizi nemlendirmeliyiz. Bu işlemi cildimizi havlu ile kurulamadan önce hafif nemliyken yaparsak nemlendirme işlemimiz daha etkili olur. Sadece yazın değil kışın da nemlendirici kullanmayı alışkanlık haline getirmeliyiz. Kışın havaların soğuması ile beraber daha kalın ve vücudun hava almasını engelleyen şekilde giyiniriz. Bunun sonucu olarak da, cilt pantolon ve çorapların altında nemsizlikten çatlamaya ve pul pul dökülmeye başlar.

Ellerimiz ve ayaklarımız da vücut bakımı için çok önemlidir.

  • El bakımı: Ellerimizin daha yumuşak olması için sık sık kremlemeliyiz. Haftada bir kez ellerimizi süte batırıp 5-10 dakika dinlendirmekte cildimizi yumuşatır. Cildimizi yaşlandıran en büyük etken güneştir. Bu nedenle güneşe çıkarken yüksek koruma faktörlü kremler sürmeliyiz. İstatistiklere göre cilt kanseri en çok el ve yüzde ortaya çıkmaktadır.
  • Ayak bakımı: Düzenli olarak gerekli olan ayak bakımımızı yaptıramıyorsak; her duş aldığımız sırada ponza ile ölü deriyi atıp, nemlendirici bir krem ile nemlendirmemiz yeterli olacaktır. Eğer spor yapmadan önce ayağımıza vazelin sürüp çoraplarımızı giyersek, spor sonunda ayaklarınızın nemlenmiş olduğunu görebiliriz.

Bugün artık vücut bakımı için birçok merkez, alternatif televizyon programları ve çeşitli bilgilendirici eğitimler bulunmaktadır. Kendi kendinize yaptığınız vücut bakımı dışında tüm gün bakım yapılan merkezler bulunmaktadır. Fırsatınız olursa yılda 1 ya da 2 kez profesyonel kişiler tarafından vücut bakım yaptırmanız cilt sağlığınıza olumlu katkılar sağlayacaktır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir