Beni Öldürme Anne!

Merhaba Anne…

Bugün bir arkadaş buldum burada kendime. Adı şeymiş hmm… Alyuvar!
Aslında göründüğü kadar sert değilmiş, ilk zamanlar çok korkuyordum ondan, durmadan bana birşeyler getiriyordu. Bir de biliyomusun anne, karnında hemoglabin diye birini taşıyor! Çok tuaf birşey… Ama şimdi rahatım:) Adını bilmediğim ufak canlılar kulağıma fısıldadılar: ” Alyuvar ve hemoglabin seni çok seviyor, senin karnını doyuruyorlar…” dediler. Bunu duyunca çok sevindim.

Çok iyi arkadaş olduk onlarla anne, bana her gün oksijen denilen yemeği getiriyorlar, tadını pek anlamıyorum ama nedense onu yedikçe içimin hareketlendiğini, büyüdüğümü hissediyorum…

Bugün biraz üzgün görünüyor alyuvar anne… Taşıdığı yavrusu hemoglabin hastalanmaya, küçülmeye başlamış. Ne kadar üzüldüm anlatamam. Alyuvar da çok üzülmüş, yoksa bana bu kadar az oksijen getirmezdi dimi anne?

Dün gece hiç uyuyamadım anne, hırıltılı yüksek bir ses beni çok rahatsız etti. Burdaki arkadaşlar bunun öksürük olduğunu söylediler. Ona söyle lütfen bizi rahat bıraksın…

Anne nikotin nedir? Alyuvar bana bugün ondan bahsetti biraz. Bizi hiç sevmiyormuş o! Gelişmemizi, büyümemizi istemiyormuş. Buradaki arkadaşlarımla yakınlaşmamı çok kıskanıyormuş.
Hem sana da kızıyorlar, sen nikotinle arkadaşmısın anne?

Burası çok kötü kokmaya başladı anne, bir de ne yiyorsan lütfen artık ondan uzak dur! Kanın çok acı:( Unutma ben seninle besleniyorum…

Anne neden alyuvar ağlıyor? Neden göğsümde bir acı var? Neden hiç karnımı doyuramıyorum…

Bugün alyuvar gelmedi 🙁 Beni unuttu mu anne? Çok yanlızım burada ve oksijene ihtiyacım var…

Nikotin geldi dün gece… Beni hiç sevmediğini ve yakında benden kurtulacağını söyledi. Beni yanlız bırakma anne, çok korkuyorum ondan.

Anne ?

Ann…
An…
A.

Doktor : Üzgünüm bayan. Bebeğiniz yeterli oksijen alamamış ve inutero mort fetal yani bebeğiniz karnınızda ölmüş. Sanırım gebelikte sigara kullanmışsınız…

Gebelikte Sigara Kullanma!

Sigaranın içinde bulunan maddelerden olan nikotin ve karbon monoksit bebek sağlığı açısından son derece zararlıdır. Bebek plasenta ve kordon aracılığıyla beslenmektedir.

Sigara içen gebelerde, bebeğe yeterli miktarda oksijen taşınamadığından dolayı bebekler yeterince beslenememekte ve gelişememektedir. Oksijen bebeklerin büyümesini ve gelişmelerini sağlayan en önemli taşıma aracıdır.

Anne kanında oksijen azaldığı zaman bebeğe giden oksijen miktarı ve diğer besin öğelerinin miktarı da azalmaktadır. Dolayısıyla sigara içen annelerin bebeklerinde büyüme ve gelişme geriliği ortaya çıkabilmektedir.

Sigarada bulunan diğer zararlı maddeler ise, anne kanı ile taşınarak, bebeğe kadar ulaşabilmekte ve bebek bu maddelerden zarar görebilmektedir.
Bebek anneye bağlıdır ve annenin yaptığı her hareketten etkilenmektedir.

Gebelikte anne sigarayı bırakmaya başladığı andan itibaren bebek sağlığı da olumlu yönde etkilenmeye başlayacaktır. Anne sigarayı bıraktığında kanı zehirli maddelerden arınacak ve bebeğe daha bol miktarda oksijen gitmeye başlayacaktır. Bu nedenle anne adayı gebeliğinin hangi aşamasında olursa olsun sigarayı bırakma konusunda geç kalmış sayılmayacaktır.

Dünyada her yıl sayısı milyonları bulan bebek ölümleri gerçekleşiyor. Bunların çoğu gebelik döneminde kullanılan sigaradan kaynaklanıyor. Eğer sizde bu konuda duyarlılık göstermek istiyorsanız, dünyaya gelmemiş savunmasız bir canlıyı korumak istiyorsanız; eşinizi, dostunuzu, çevrenizdekileri bu makaleden haberdar edin. Gebelikte sigara kullanmanın ne kadar zararlı olduğundan bahsedin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir